Zły design strony internetowej, czyli czego unikać na swojej witrynie

Uncategorized

 

Czasy, w których strony internetowe składały się jedynie z zwykłego jednokolorowego tła podzielonego na kolumny oraz wypełnionego tekstem bezpowrotnie minęły. Teraz każda ceniąca się firma czy instytucja musi mieć profesjonalną stronę internetową, która cieszy oko oraz przyciąga uwagę. Właśnie wygląd strony jest czynnikiem, który stanowi wielki wpływ na przyciągnięcie potencjalnego nabywcę.

 

Charakterystyczne cechy idealnej strony www

Projektując firmową witrynę internetową należy pamiętać, że z jej wizerunkiem nie można przesadzić w żadną ze stron. Nie może być ona prosta niczym arkusz programu tekstowego, bo świadczyć to będzie o braku profesjonalizmu. Nie może także mieć zbyt dużo grafik i danych, ponieważ będzie sprawiać wrażenie nieuporządkowanej i trudnej dla oka. Strona startowa powinna zawierać krótko przedstawione, najistotniejsze informacje odnośnie działalności danej jednostki oraz kilka przycisków naprowadzających klienta do zawartości, których szuka. Przypisanie informacji do ważnych działów jest niezwykle istotne, gdyż ułatwia wyszukiwanie i nawigację na stronie. Innym istotnym aspektem jest aktualizacja jej treści. Wiele firm po wykonaniu dobrej witryny po prostu o niej zapomina. Potencjalny klient, który zobaczy, że ostatnie wpisy były sprzed kilku miesięcy czy nawet lat może stwierdzić, że marka nie prowadzi już działalności.

 

Czego należy unikać?

Najczęstszym błędem spotykanym na witrynach internetowych marek oraz organizacji jest przerost formy. Właściciele chcąc pokazać możliwości swoich firm chcą zaprezentować wszystko naraz, a to niestety odstrasza i utrudnia wyszukiwanie informacji. Dodawanie zbyt wielu filmów oraz zdjęć również nie jest skutecznym pomysłem. Skomplikowane animacje, które wymagają dłuższego załadowania również wpływają niekorzystnie na odbiór witryny. Zlecenie wykonania profesjonalnej strony internetowej to w bieżących czasach nieduży wydatek, jednak wielu właścicieli firm zaniedbuje tę formę okazania się. To poważny błąd, gdyż obecnie większość potencjalnych odbiorców zaczyna od wyszukiwania nowości w sieci. Warto więc zainwestować w prawidłowo wykonaną witrynę, gdyż ta lokata na pewno się zwróci.