Czym jest mapa witryny i kiedy wpływa na SEO?

Uncategorized

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezwykle ważnym jest, aby dany serwis posiadał mapę strony internetowej. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej za dużej uwagi, a tak rzeczywiście przedstawia ona wyjątkowo skuteczne narzędzie podnoszące wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony www może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest więc mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji oraz linków w serwisie. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia poruszanie się po witrynie oraz oddziałuje na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowej znacząco zwiększa wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy zatem brać pod uwagę konsumentów oraz procesy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo gatunków map. Najprostsze z nich to oczywiście HTML oraz XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na witrynie internetowej i zapewnia szybkie znalezienie właściwych podstron. Dobrze zrobiona mapa strony wpływa także na user experience. Mapa XML jest z kolei stworzona dla botów (robotów wyszukiwarek). Stanowi zatem lista adresów URL i podstron, informująca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i częstotliwość aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie zapoczątkowane jest wejściem w wybraną wcześniej pozycję. Żeby zdobyć kolejnych odbiorców, musimy więc sprawić, żeby nasza strona pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Aby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach konieczne jest jej zaindeksowanie i ulokowanie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na bazie którego tworzone są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony przynosi znacznie niższą liczbę odwiedzin. Żeby uniknąć pomijania własnej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o stworzenie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to szczególnie ważny czynnik SEO, potrzebny przy tworzeniu strategii pozycjonowania strony www.